Program Festudis 2009

5

Programul festivalului studentesc FESTUDIS 2009

Luni 11 mai 2009

ora 12:00 – Conferinta de presa – Sala Foaier – Casa Studentilor
Organizatori
Casa de Cultura a Studentilor Iasi si organizatiile studentesti.

ora 19:00 – Parada organizatiilor studentesti  pe traseul: Casa de Cultura a Studentilor, Independentei, Elena Doamna, T. Vladimirescu, Iulius Mall.
Organizatori
Casa de Cultura a Studentilor Iasi si organizatiile studentesti.

ora 20:00 – Deschiderea oficiala a festivalului si spectacolul de deschidere  – Parcare Iulius Mall
Organizatori
Casa de Cultura a Studentilor Iasi si organizatiile studentesti.

Marti 12 mai 2009

ora 11:00 – 12:00 – „Iasi – oras universitar”  – Sala de conferinte – Casa Studentilor
Organizator
Bordeianu Petronela / 0726940991 – Liga Studentilor de la Geografie si Geologie.

ora 12:00 – 14:00 – „Funy Contest”  – Parcare Casa Studentilor
Organizator
Bordeianu Petronela / 0726940991 – Liga Studentilor de la Geografie si Geologie.

ora 14:00 – 16:00 – “Tech work contest”  – Parcare Casa Studentilor
Organizator
Bobric Florin / 0767037946 – Asociatia Tehnica de Formare Profesionala „TEACH ING”.

ora 16:00 – 18:00 – Concurs de biliard  – Club “Bila 8”
Organizator
Fusa Catalin / 0747504493 – Asociatia Studentilor si Absolventilor Hidrotehnisti.

ora 18:30 – M.O.F.T. studentesc – Seara de opera – Ateneul Tatarasi
Organizator
Liviu Cuvinciuc / 0766316877 – Liga Studentilor Electronisti

ora 19:00 – Umor caritabil – Sala Gaudeamus – Casa Studentilor
Organizator
Alin Harhata / 0748288827 – Liga Studentilor Electrotehnisti, LSE, ASB, ASFI.

ora 21:00 – Concert Hip-Hop  – Parcare Casa Studentilor
Organizator
Lucian Turcanu / –  Casa de Cultura a Studentilor Iasi.

Miercuri 13 mai 2009

ora 05:00 – Pescar StudIS  – Tabara Ciric
Organizator
Paiu Vasilica / 0744211422 – Liga Studentilor de la Universitatea de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara.

ora 12:00 – 13:00 – Alege viata! – Demonstratii cum sa ne aparam si cum sa reactionam în anumite situatii, oferite de Jandarmeria Municipiului Iasi – Parcare Casa Studentilor
Organizator
Fercu Cristinel / 0726755105 – Liga Studentilor si Absolventilor Hidrotehnisti Organizati.

ora 11:00 – 15:00 – „Punct ochit punct lovit” – Splai Bahlui (între Facultatea de Chimie si Rectoratul Universitatii „Gh. Asachi”)
Organizator
Cenusa Simion / 0746591297 – Liga Studentilor de la Facultatea de Mecanica.

ora 1500 – 1700 – Concurs de cultura generala – „COOLtourIS”  – Sala Gaudeamus
Organizator
Bordeianu Petronela / 0726940991 – Liga Studentilor de la Geografie si Geologie.

ora 1700 – 1900  – Taifas politic – Sala Conferinte – Casa Studentilor
Organizatori
Ioana Maftei / 0765272244, Balan Alex / 0747523241 – Organizatia Studentilor de la Studii Europene Iasi.

ora 2000 – Concert rock “Rock-Studis” – Parcare Casa Studentilor
Organizatori
Petru Paveliuc – Casa de Cultura a Studentilor Iasi, Sîrghie Ionut / 0746463928, Smochina Alexandru / 0765340165 – Liga Studentilor Facultatii de Automatica si Calculatoare, Florin Rugina – AIESEC.

ora 2200 – Seara distractiva “Fa-ne o reclama” – Discoteca Dublin Pub
Organizator
Diana Iabrasu / 0727519751 – Asociatia Studentilor Jurnalisti

Joi 14 mai 2009

ora 1100 – 1400 – Labirintul indiciilor – Bulevardul Copou
Organizatori
Carbune Irina / 0744988825 – Asociatia Grup Local BEST, Ghiurea Elena / 0743076062 – Asociatia Studentilor si Absolventilor de la Facultatea de Filosofie.

ora 1800 – Karaoke – Parcare Casa Studentilor
Organizatori
Ghiurea Elena / 0743076062, Vrabie Andrei Florin / 0745027849 – Asociatia Studentilorsi Absolventilor de la Facultatea de Filosofie, Bordeianu Petronela / 0726940991 – Liga  Studentilor de la Geografie si Geologie.

ora 2000 – Concert de muzica folk  – Parcare Casa Studentilor
Organizatori
Emilian Marcu / 0744982033 – Casa de Cultura a Studentilor, Marian Andrei / 0728051820 – Liga Studentilor Facultatii de Automatica si Calculatoare.

ora 2200 – Medieval body painting – Sala Foaier – Casa Studentilor
Organizator
Alina Axinte / 0744140327 – Liga Studentilor Economisti, ASB, LSETH, ASFI.

Vineri 15 mai 2009

ora 1400 – 1600 – O alimentatie sanatoasa  – Dublin Pub
Organizatori
Brîndusa Burdulea / 0743656535, Ramona Ibanescu / 0745058238 – Asociatia Tinerii Ecologi Români din Iasi TERIS

ora 1100 – Paintball  – Spatiul verde dintre caminele T2 – T3
Organizatori
Marian Petrariu / 0765181644, Cristian Tîrdea / 0761609747 – Liga Studentilor Electronisti.

ora 1800 – Maratonul de film – Casa de Cultura Mihai Ursachi Iasi
Organizatori
Caraiman Andrei / 0748458114, Lepadatu Raluca / 0740340648 – Liga Studentilor Facultataii de Automatica si Calculatoare, Alina Axinte / 0744140327 – Liga Studentilor Economisti.

ora 1900 – Seara de folclor  – Parcare Casa Studentilor
Organizatori
Marinica Botea / 0740248452, Petre Susu / 0729976549 – Casa de Cultura a Studentilor Iasi.

ora 2100 – Miss FEstudIS – Sala Foaier – Casa Studentilor
Organizatori
Alina Axinte / 0744140327 – Asociatia Studentilor Economisti, LSETH, ASB, ASFI.

ora 1200 – 1700 –  M.O.F.T. studentesc – Vizitarea muzeelor din Iasi
Organizatori
Liviu Cuvinciuc / 0766316877 – Liga Studentilor Electronisti

Sâmbata 16 mai 2009

ora 1100 – 1600 – Îndemânare auto – Drive your brain out  – Parcare Facultatea de Chimie
Organizatori
Imbrea Marius / 0745952728, Robert Barbieru / 0746995860 – Liga Studen?ilor Facultatea de Mecanica.

ora 1000 – 1600 – “V.I.S. 3D” – Parcare Casa Studentilor
Organizator
Oprea Georgiana / 0767013053, Radu Dora / 0745434444 – Asociatia Nationala a Studentilor în Stiinte Administrative, Daniel…. – AIESEC

ora 1200 – 1800 – Tramvaiul de epoca – Tg. Cucu – Copou
Organizator
Andrei Sofron – Liga Studentilor Electronisti.

ora 1200 – 1400 – Campanie de ecologizare – Rezervatia Repedea
Organizator
Lupu Andreea / 0765858317 – Asociatia Studentilor si Absolventilor de Asistenta Sociala.

ora 1400 – Flash Mob  – Piata Unirii
Organizator
Liviu Goldenberg / 0740829158, Anca Bracon – Liga Studentilor Electronisti.

ora 1500 – Arta urbana/în strada  – Strada Lapusneanu
Organizatori
Diana Iabrasu / 0727519751, Alina Cantoriu / 0746760976 – Asociatia Studentilor Jurnalisti, Ghiurea Elena / 0743076062 – Asociatia Studentilor si Absolventilor de la Facultatea de Filosofie Iasi.

ora 1830 – Electro parade  – pe traseul: Copou, Independentei, Bulevardul Bucsinescu, Tudor Vladimirescu, Ciurchi, Oancea, 2 Baieti, Tabara Ciric.
Organizatori
Iulian Mitrea / 0745845377, C?t?lin Topcea / 0746249822 – Liga Studentilor Electronisti, Ionut Mazuru / 0758302182 – Liga Studentilor de la Automatica si Calculatoare.

ora 2100 –  Concert de muzica electronica si Campanie anti SIDA  – Tabara Ciric
Organizator
Casa de Cultura a Studentilor Iasi, Catici Radovan / 0755394390 – Organizatia Studentilor Chimisti CHEMIS.

Duminica 17 mai 2009

ora 1300 – Maratonul FEstudIS  – pe traseul: Universitatea “Al. I. Cuza”, Bulevardul Independentei, Elena Doamna, Bucsinescu, Parcare Chimie.
Organizator
Delia Pascalu / 0753766338  – Asociatia Studentilor Francofoni Iasi.

ora 1400 – Sah uman – Parcul Copou
Organizator
Cosmin Iliuta / 0754071125 – Liga Studentilor Electroni?ti.

ora 1900 – Seara de dans si muzica – Sala Gaudeamus – Casa Studentilor
Organizatori
Mircea Ignat / 0745529515 – Casa de Cultura a Studentilor Iasi.

ora 2100 – “Retragerea liderilor”  – Tabara Ciric
Organizator
Bogdan Munteanu / 0768465958 – Liga Studentilor Electrotehnisti, LSE, ASB, ASFI.

Alte actiuni pe durata  festivalului

Universitariada – luni, marti, miercuri, joi, vineri, sâmbata
Organizatori
Asociatia Studentilor Bioingineri, Asociatia Studentilor Francofoni Iasi, Liga Studentilor Economisti, Liga Studentilor Electrotehnisti.

Off studentesc – marti, miercuri, joi, vineri
Organizatori
Diana Iabrasu / 0727519751, Alina Cantoriu / 0746760976 – ASJ

Serile Teatrului Ludic – luni, marti, miercuri, joi, vineri
Luni 11 mai 2009
ora 2000 – “ VANATOAREA  DE  SOBOLANI” – de Peter Turrini  – Sala Ludic
Regia : Aurel Luca. Distributia : Andreea Iordache, Cristian Lupu
ora 2130 – “CELE  TREI  STARI  ALE  LUI  KUKI” – Sala Atelier – Performance –  compozitie  artistica –  Daniel  Moisii.
Marti – 12   mai 2009
ora 2000 – “DESPRE  SEXUL  FEMEII  – CAMP DE LUPTA  IN RAZBOIUL  DIN  BOSNIA “- Sala Studio Ludic – adaptare dupa Matei Visniec.
Distributia : Vera Pantea , Irina Ciolacu
ora 2130 – “PIC   – NIC  PE  CAMPUL  DE  LUPTA” – Parcul Voievozilor – adaptare dupa Fernando Arrabal.
Regia :  Aurel Luca – Distributie : Radu Mihoc, Vlad Tanase, Alina Tuduri, Bogdan Tanase, Anesia Gafton,  Veronica Nechita
Miercuri 13  mai 2009
ora 2000 – “NEXT” – Adaptare din dramaturgia  americana contemporana  – Sala Studio Ludic
Regia :  Aurel Luca – Distributia  : Radu Mihoc, Raluca Ionel
ora 2130 – “BUZUNARUL CU  PAINE” – Adaptare dupa Matei Visniec –  Parcul Voievozilor
Regia: Aurel Luca – Distributia:  Vlad  Tanase , Bogdan  Tanase.
Joi 14  mai 2009
ora 2100 – “ULTIMUL  GODOT”  – Adaptare dupa  Matei  Visniec si Samuel  Beckett – Parcul Voievozilor
Regia:  Aurel Luca –  Distributia : Radu  Bobica, Alex Epure.
Vineri  15  mai 2009
ora 2000 – “SPECTACOL  IMAGINAR” – de   Matei  Visniec – Sala Studio  Ludic.
Regia: Aurel Luca  – Distributia: Vera Pantea, Radu  Bobica – Coregrafia: Vera Pantea , Radu Bobica.
Organizatori
Aurel Luca, Vlad Tanase / 0741901694 – Casa de Cultura a Studentilor Iasi.

Cultura….  într-o fraza – Marti / Tudor Vladimirescu, Miercuri / Copou, Joi / Tudor Vladimirescu. 10 studenti vor fi îmbracati în costume ce vor reprezenta personalitati din istoria României. Acestia vor purta niste cosulete în interiorul carora se vor afla informatii cu privire la personajul pe care îl reprezinta si nu numai.
Organizatori
Istoc Ciprian / 0744587262 – Liga Studentilor si Absolventilor Hidrotehnisti Organizati.

Expozitie de fotografie: 1. Viata de student, 2. România dupa aderare
Organizatori
Daniel Moisii / 0749635231 – Casa de Cultura a Studentilor Iasi, Andrei Alboae / 0761650036 – Liga Studentilor Electronisti, Ecaterina Petrisor / 0766379218 – Organizatia Studentilor de la Studii Europene Iasi.

Ziarul FEstudIS
Organizatori
Ghiurea Elena / 0743076062, Vrabie Andrei / 0745027849 – Asociatia de la Facultatea de Filosofie Iasi.

Campania de donat sânge – marti, miercuri, joi
Organizator
Alexandrescu Lia / 0752979558 – Asociatia Studentilor si Absolventilor  de Asistenta Sociala.

Antibatac – vineri, sâmbata
Organizatori
Perju Oana / 0741438826 – Societatea Studentilor Farmacisti Iasi.

Liga se prezinta
Organizatori
Sandu Lorin / 0757676229  – Liga Studentilor ETH, ASFI, ASB, LSE

5 minute pentru sanatate – marti, miercuri, joi
Organizatori
Ovidiu Mitu / 0745279714 – Societatea Studentilor Medicinisti, Oana Perju / Societatea Studentilor de la Farmacie Iasi.

Share.

5 Comments

  1. @mihaela: adevarul e ca e cam subtire programul….multe proiecte aiurea…concerte aproape nimic:)

  2. Pai tocmai! Adica pana mea, e Festudis, distractie sa fie!! ce bine a mai fost anul trecut la Iris, bine si parazitii, mai mult pt jumatatea mea :D .
    Daca mai afli ceva sa vii cu noutati!

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.